• SPŠ dnes
        • SOUE v dobe rozmachu
        • Priemyslovka v dobe rozmachu
        • História školy


        • Stredná priemyselná škola elektrotechnická Stará Turá (SPŠE)
          a
          Stredné odborné učilište elektrotechnické Stará Turá
           (SOUE)


          Vznik a história SOUE

              Dňa 1. 9. 1948 bolo zriadené v Starej Turej Učňovské stredisko Považských strojární - závod Stará Turá. V prvom roku organizovanej výuky učňov, v školskom roku 1948 - 1949, sa ich pripravovalo v prvom ročníku 36 a v druhom ročníku 18 v odboroch strojný zámočník, sústružník a jemný mechanik. (Učni II. ročníka prešli z učňovského strediska v Považskej Bystrici). Prvé dielne boli priamo v závode, ubytovanie, stravovanie i mimoškolská činnosť boli v budove bývalého obecného domu (Matras, pri novej ZŠ).

               Po roku 1950 sa teoretické vyučovanie realizovalo v Učňovskej škole v Novom Meste nad Váhom. V roku 1950 bolo učňovské stredisko premenované na Stredisko pracujúceho dorastu pri podniku Presná mechanika v Starej Turej. Za tri roky jeho trvania boli vytvorené vlastné dielne, internát i škola.

               V roku 1952 boli dané do užívania novopostavené dielne na terajšej Štefánikovej ulici. Ubytovanie chlapcov sa sústredilo do budovy Koštialovec. Výuka dievčat začala v školskom roku 1950 - 51, ubytované boli v nevyhovujúcich priestoroch starej synagógy (stála na dnešnom námestí pri OD JEDNOTA). Neskôr sa dievčenský internát presunul do budovy dnešnej hudobnej školy. Teoretické vyučovanie bolo najskôr v budove pri autobusovom nástupišti.

          V roku 1953 po reorganizácii učňovského školstva prešlo učňovské stredisko do systému štátnych pracovných záloh.

              Do roku 1957 sa naše učilište nazývalo Odborné učilište štátnych pracovných záloh č.2 Stará Turá. Štruktúra učebných odborov bola zameraná na strojárstvo - nástrojár, sústružník, frézar, mechanik a pre potrebu závodu vznikol učebný odbor chirurgický mechanik. Odborné učilište dobre spolupracovalo so závodom, ktorý zásoboval učilište potrebným výrobným materiálom. Počet pedagogických pracovníkov sa zvyšoval so stúpajúcim počtom žiakov. Úsek odborného výcviku sa rozširoval o teoretickú prípravu výroby. V mimoškolskej činnosti mali žiaci možnosť pracovať v záujmových krúžkoch, športovať, dobré výsledky dosahovali aj v technickej tvorivosti mládeže, ktorá bola zameraná na tvorbu učebných pomôcok.

              Od 1. 9. 1957 sa odborné učilištia opäť vrátili podnikom a naše OU zmenilo názov: Odborné učilište pri závode Presná mechanika. Odborný výcvik, výchova mimo vyučovania a hospodárska správa patrili k závodu, teoretické vyučovanie prešlo pod odbor školstva vtedajšieho KNV. Žiaci sa pripravovali v učebných odboroch sústružník, frézar, nástrojár. Zrušil sa odbor chirurgický mechanik a bol nahradený odborom mechanik. Učebný pomer bol trojročný.

              V roku 1957 boli postavené drevené budovy pred terajším internátom SPŠE. Časť komplexu patrila teoretickému vyučovaniu, časť slúžila ako internát dievčat.

              V roku l964 sa začala dostavba OU. K strojným dielňam sa dostavala budova školy, ručných dielní a nový internát. Po dokončení v r.l968 bola v Starej Turej zriadená Stredná priemyselná škola elektrotechnická a Chirana predala celý objekt ZS-KNO odboru školstva. Teoretické vyučovanie sa vrátilo do pôvodnej budovy pred závodom, internátne ubytovanie bolo na viacerých miestach. Dielne pre strojné odbory zostali v bývalých priestoroch, zámočnícke odbory a mechanik elektronických zariadení sa presťahovali na “Koštialovec”.

               Stredné odborné učilište elektrotechnické si v roku 1998 pripomenulo 50 rokov od svojho vzniku. Má bohatú históriu niekoľkých generácií žiakov, pedagogických a nepedagogických pracovníkov.

          Vznik názvu SOUE

               V súlade s organizačnou prestavbou v školstve začlenili OU Chirana do siete stredných odborných učilíšť. Nový názov bol Stredné odborné učilište elektrotechnické. Boli zavedené nové študijné aj učebné odbory. Študijné štvorročné odbory s maturitou - mechanik elektronik a mechanik nastavovač.Učebné odbory (učebná doba 3 a pol roka) obrábač kovov a strojný mechanik si vyžiadali značné zmeny v organizácii praktického a teoretického vyučovania. Areál terajšieho SOUE bol dostavaný v roku 1977. Teoretické vyučovanie, odborný výcvik aj výchova mimo vyučovania začali výchovno-vzdelávaciu činnosť v nových priestoroch v r. 1977 - 1978.

          Zo starých objektov sa zachoval len Koštialovec, kde sa priestory upravili pre výuku mechanikov elektronikov. Počet žiakov sa zvýšil na 650.

              V nových priestoroch SOU sa začali zriaďovať aj nové odborné učebne - laboratóriá. Medzi prvými bolo vytvorené laboratórium elektrického merania pre študijný odbor mechanik elektronik. V ostatnom období sa vytvorili nové laboratóriá, ktoré umožňujú uplatňovať najnovšie poznatky výpočtovej a zdravotníckej techniky.

               Žiaci so zameraním na zdravotnícku elektroniku sa učia využívať získané vedomosti na diagnostických a terapeutických prístrojoch. V laboratóriu výpočtovej techniky sa žiaci oboznamujú s obsluhou rôznych typov počítačov, programovacích jazykov a tvorením jednoduchých programov. Žiaci 4. ročníka odbor mechanik nastavovač programujú CNC stroje na prístrojoch SUF16 CNC a frézovačkách FC16 CNC, ktorými sú vybavené špeciálne učebne.

              Pri výuke cudzích jazykov sa využíva jazyková učebňa. Hospodárska a riadiaca činnosť školy sa veľmi zefektívnila zavedením počítačovej siete a informačného systému.

               Počas trvania SOUE sa rozvíjalo aj večerné štúdium popri zamestnaní. Spočiatku malo formu súvislého 5-ročného štúdia. Prvýkrát sa začala takto organizovaná výuka v šk. roku 1963/64. Bolo to trojročné štúdium, ktoré končilo záverečnou skúškou a získaním výučného listu. Absolventi potom pokračovali dva roky večernou formou. Štúdium končilo maturitnou skúškou. Prví maturanti boli v r. 1968 v študijnom odbore mechanik, potom pokračoval študijný odbor mechanik elektronických zariadení a poslední maturanti boli v r. 1980 v odbore sústružník.

          Vznik a história SPŠE

                Škola bola otvorená v roku 1968 v Starej Turej. Všetky prípravné práce, príprava objektov boli riešené v spolupráci s generálnym riaditeľstvom Chirana a prostredníctvom odborného učilišťa tohto podniku, ktorého pracovníci zabezpečovali realizáciu podmienok pre otvorenie a fungovanie novej školy. Zásluhu na zriadení a otvorení školy mal vtedajší generálny riaditeľ Chirany Ing. Miroslav Nerád. Prostredníctvom svojho personálneho a školského odboru riešili prípravu učebných plánov pre novo zriadenú strednú školu. Postupne priestory odborného učilišťa, teda všetky objekty - školské učebne, domov mládeže, ako aj priestory pre dielenské pracovné cvičenia boli odpredané priemyselnej škole. Nosným odborom bola "Prístrojová a zdravotnícka technika". Študovali tu žiaci od Košíc až po Prahu pre  jedinečnosť a kvalitu výučby študijného odboru. 

               Riaditeľom školy bol Ing. Ján Švancara, vtedajší vedúci Odborného učilišťa Chirana. Prvými pracovníkmi školy boli Ján Lány, Šimon Škyrta, Ing. Miroslav Paulíny, Irena Mathesová, Jozef Zámečník a ďalší. Ostatní vyučujúci boli externí učitelia zo závodu Chirana a VUMA Nové Mesto nad Váhom. Ako sekretárka riaditeľa pracovala p. Viera Gažíková a hospodárka školy Jarmila Šulovská.I keď sa vytvorili podmienky pre chod školy, zostávalo urobiť veľa práce v kádrovom i materiálovom zabezpečení školy a domova mládeže.

                V roku 1974 sa otvára nový študijný odbor "Meracia a automatizačná technika". V roku I975 bol za riaditeľa školy menovaný Ing. Pavol Podmajerský, odborný učiteľ SPŠS na Myjave. V tomto období denné štúdium v odbore prístrojová zdravotnícka technika so špecializáciou na tento odbor v 3. a 4. ročníku, kde hlavnými odbornými predmetmi boli elektrické a elektronické vyšetrovacie prístroje, elektrické a elektronické liečebné prístroje a neelektrické lekárske prístroje. Ostatné odborné predmety boli podobné ako v iných odboroch zameraných na slaboprúdovú elektrotechniku. Ako odborný predmet sa začína vyučovať i výpočtová technika. Pod vedením Ing.  Podmajerského škola zaznamenala raketový rast po stránke vybavenosti a úrovne výučby. Stala sa z nej ikona Starej Turej v oblasti vzdelávania mládeže.

                 Vybavenie školy prispievalo aj k vysokej úrovni školy. Laboratórium výpočtovej techniky bolo osadené počítačom rady SMEP, ktorý bol vyrobený ako 10ty kus v rámci RVHP. Úroveň sa ďalej udržovala vybavením učebne CVT počítačovou sieťou Novell, v. 2.11  - tiež medzi prvými v rámci škôl. Učebne meraní mali už v tej dobe polyskop, spektrálny analyzátor, tvarový generátor so širokým rozsahom frekvencií a ďalšie iné prístroje. Vybavenie učební prax tiež nezaostávalo. Škola disponovala obetavým a fundovaným kolektívom pracovníkov. 

                Najlepší žiaci úspešne študovali na vysokých školách technického smeru, najmä na TU v Bratislave a VUT Brno, kde získavajú vysokoškolskú kvalifikáciu vo svojom odbore a uplatňujú vedomosti zo študovaného odboru. Ďalší odbor denného štúdia, je študijný odbor 26-63-6 Meracia a automatizačná technika. Hlavnými odbornými predmetmi v 3. a 4. ročníku sú automatizačná technika, elektronické zariadenia, elektrotechnické merania, silnoprúdové a strojové zariadenia.

                Okrem spomínaných možností štúdia na škole sa každoročne otvárala 1 trieda večerného štúdia a neskoršie diaľkového štúdia, pričom študovaný odbor sa prispôsoboval požiadavkám okolitých závodov. Touto formou štúdia sa vyučovali odbory prístrojová zdravotnícka technika, strojárstvo a meracia a automatizačná technika.

                 V roku 1984 sa začalo vyučovanie v 1. ročníku podľa novej koncepcie vzdelávania pričom tradičné študijné odbory denného štúdia obohatil  ekonomicko-technický odbor "Technické a informatické služby v elektrotechnike".
          Okrem spomínaných univerzít technického smeru niekoľko absolventov skončilo štúdium na lekárskej fakulte, mnohí sa uplatnili ako konštruktéri, technológovia, normovači, dielenskí plánovači a majstri. Pracujú tiež ako servisní pracovníci a pracovníci v oblasti meracej a regulačnej techniky. Je potešiteľné, že veľa absolventov sa uplatnilo v oblasti výpočtovej techniky ako programátori a technici. Niekoľko našich absolventov pracuje na škole ako učitelia odborných predmetov, dielenskí učitelia, technici a asistenti.

                 Demografický vývoj podmienil zlúčenie dvoch škôl a od 1.9.2003 fenomén SPŠE zanikol a zostala len "Labutia pieseň". "Priemyslovácke" odbory sa však do dnes vyučujú v nových priestoroch.

          Vznik a ukončenie DOŠ

          Vznik DOŠ

               V školskom roku 1991/92 sa v priestoroch budovy SOUE otvoril prvý ročník Dievčenskej odbornej školy so zameraním na obchod a podnikanie. Veľkou výhodou bolo, že žiačky mohli v rámci svojej odbornej prípravy na budúce povolanie využívať technické vybavenie SOUE. Na skvalitnenie výuky bolo potrebné vybudovať aj ďalšie odborné učebne - učebňu techniky administratívy, odborné pracoviská pre výuku rodinnej výchovy. Štúdium bolo štvorročné, ukončené maturitnou skúškou. Uplatnenie absolventiek bolo široké, predovšetkým v oblasti obchodu a podnikania. Všeobecnovzdelávacie predmety boli rozsahom i obsahom zhodné s ostatnými typmi stredných odborných škôl. Odborné predmety mali ekonomický charakter.

               Nosnými odbornými predmetmi boli: technika administratívy a hospodárska korešpondencia, jednoduché a podvojné účtovníctvo, ekonomika, informatika, právna náuka, marketing, manažment. Počas štúdia sa študentky učili ovládať dva cudzie jazyky. Dievčatá boli vedené k presnosti, precíznosti, komunikatívnosti a k pružnosti, teda k vlastnostiam, ktoré sa uplatňujú v súčasnosti na trhu práce. Môžu pracovať ako sekretárky, asistentky, referentky, bankové úradníčky, účtovníčky a dokonca aj podnikateľky. Aj keď učebné osnovy nepredpisovali vykonanie štátnej záverečnej skúšky z odborného predmetu technika administratívy a hospodárska korešpondencia, umožnili a zabezpečili študentkám už v treťom ročníku vykonať túto štátnu záverečnú skúšku.

             Prvých 30 absolventiek DOŠ ukončilo štúdium maturitnou skúškou v šk. r. l995/96. V nasledujúcom absolvovalo štúdium 32 dievčat. Viaceré z nich ďalej pokračovali v štúdiu na vysokých školách, predovšetkým ekonomického charakteru.

          Ukončenie činnosti DOŠ v školskom roku 2001/2002

              Vybavenie školy i vedomosti a skúsenosti pedagógov sme naďalej využívali pri štúdiu ekonomických odborov na našej škole (napríklad komerčný pracovník v doprave, logistika) a podobne. Veríme, že Dievčenská odborná škola bola prínosom pre región, SOUE, pedagógov a hlavne dievčatá, ktoré ju úspešne absolvovali.

          Zlúčenie stredných škôl

               Rozhodnutím Ministerstva školstva Slovenskej republiky sa od 1.9.2003 zlučujú Stredná priemyselná škola elektrotechnická Stará Turá a Stredné odborné učilište elektrotechnické Stará Turá do Združenej strednej školy elektrotechnickej Stará Turá so sídlom na Športovej ulici č. 675/1.

             Zlúčenie stredných škôl v Starej Turej vychádza z koncepcie MŠ SR a Trenčianskeho samosprávneho kraja o racionalizácii siete stredných škôl v nadväznosti na demografický vývoj populácie v regiónoch a zníženie nákladov na prevádzku škôl. Vytvorením Združenej školy nedochádza k zmenám v oblasti študijných a učebných odborov a profilácii oboch škôl. Zmeny zatiaľ neovplyvňujú podmienky štúdia pre žiakov, ktorí v súčasnosti navštevujú obe doterajšie školy.

          Vznik SOŠ Stará Turá

               Od 1. septembra 2008 bola naša škola v zmysle nového školského zákona premenovaná na Strednú odbornú školu, Športová 675, Stará Turá.

          Opäť SPŠ Stará Turá

               Od 1. septembra 2023 je škola opäť premenovaná na Strednú priemyselnú školu, Športová 675, Stará Turá.

           

           

           

           

    • Kontakty

      • Stredná priemyselná škola, Športová 675, Stará Turá
      • +421 32 776 3077
      • Športová 675, Stará Turá, 916 01 Slovakia
      • 00893188
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje